ایوان پاولوف

چرا با شنیدن صدای جاری شدن اب شدیدا به دستشویی رفتن نیاز پیدا میکنیم؟
به نظر میرسد پشت این تغییر مزاج شدید برای دستشویی رفتن پس از شنیدن صدای بارش باران؛آبشار و غیره به قدرت پیشنهاد گره خورده است.
بیشتر شما با نام پاولوف آشنائید و میدانید که او یک ارتباطی به سگها داشته است.آن ارتباط یک ازمایش تجربی است که این دکتر روسی در ان نشان داد واکنشهای اتوماتیک میتواند توسط یک تحریک کننده خارجی ایجاد شود.صاحبان سگها قسم میخورند وقتی سگشان تکه ای گوشت در دهان دارد موجب راه افتادن رودخانه ای بزاق میشود.
در این آزمایش تجربی پاولوف به سگها پودر گوشت داد که موجب ترشح بزاق دهانشان شد درست پس از شنیدن صدای یک زنگ.پس از ماه ها تکرار این عمل او قادر بود بدون هیچ پودر گوشتی در صحنه زنگ را بزند و سگ ها تنها با شنیدن صدای زنگ اب دهانشان جاری میشد چرا که انها صدای زنگ را مرتبط با غذا میدانستند.برای یک نمونه کلاسیک تر این کلیپ از سریال اداره را میتوانید تماشا کنید .

پاولوف معتقد بود این اموخته های ناخوداگاه تمام مدت برای مردم اتفاق می افتد احتمالا بارها برای خودتان پیش امده که به تحریک کننده ظاهرا بی ربط واکنش خاصی نشان دهید نیاز به ادرار کردن با شنیدن صدای جاری شدن اب نیز از این قاعده مستثنی نیست شنیدن صدای آب نه تنها شبیه صدای ادرار کردن است و موجب ارتباط پاولوف میشود بلکه صدای کشیدن سیفون و شستن دستها نیز تقریبا همان ارتباط به ادرار کردن را به ذهن میاورد و ارتباط را قوی تر میکند.

مساله اینست که در حال حاضر این هم یک فرضیه است.با وجود اینکه خیلی از اورولوژیست ها هم این عقیده را دارند اما اثبات نشده است.تاریخ : سه‌شنبه 12 بهمن 1395 | 18:48 | چاپ | نویسنده: مشاور | نظرات (0) (0 لایک)
لطفا از دیگر مطالب نیز دیدن فرمایید
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • سایت حسین
  • سامانه گفتگوی آنلاین    آیا می خواهید از محیط گفتگو خارج شوید ؟

    بله
    خیر
    سامانه پشتیبانی آنلاین مشاوره ازدواج و خانواده